Şuruplu Türk Tatlıları

Baklavalık un, nişasta alırken nelere dikkat edilmeli
Baklava yapımı için aldığınız unun ekstra cins ve en az iki ay dinlendirilmiş olması gerekmektedir. Ayrıca alınan unun 64-66 randımanlı olmasına dikkat edilmelidir. Hamuru açma esnasında kullanılan nişastanın rutubetsiz ve buğday nişastası olmasına özen gösterilmelidir.

Baklavalık yağda aranılan özellikler
Urfa yöresinde suyu alınmış tereyağından elde edilen ve bu yörede üretildiğinden dolayı adını bu ilimizden alan Urfa Yağı”nın baklava yapımında önemli bir yeri vardır. Baklava üretiminde kullanılan yağ baklava kokusuna ve lezzetine önemli etki etmektedir, bu koku seçimi yöresel ve kişisel olarak değişmektedir. Tamamı Urfa Yağ”ından yapılan baklavalarda ağır kokular hissedilebileceği gibi ekonomik olarakta pek uygun olmayacaktır. İyi bir baklavalık yağ baklavayı kabartmamalı, altın sarı renk ve parlaklık vermeli, tadını ve kokusunu uzun süre muhafaza etmelidir. Bu özelliklerin hepsi Biskin Baklava”da bulunmaktadır. Biskin Baklava Urfa Yağı ile karıştırılarak veya direkt olarak kullanıldığında hafif, lezzetli ve ekonomik baklava üretmenizi sağlayacaktır.

Lokma tatlılarının lezzetini arttırmak için
Lokma hamuru yapım aşamasında içine koyacağınız bir miktar dövülmüş damla sakızı tatlının lezzetine lezzet katacaktır. Ayrıca yoğurt ilave ederek yoğurtlu lokma yapmanız mümkün.

www.unipro.com

Bir cevap yazın