Bilim insanından kanser-hazır gıda iddiaları için flaş açıklama!

Günümüzde medyanın etkisiyle üzerinde çok fazla durulan hazır gıdalardan daha önemli kanser nedenleri olduğunu belirten Medikal Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Burak Civelek, “Fabrikaların saldığı zehirli atıklar, içme sularımıza karışan zehirler, egzoz dumanı, sigara, kanserin aynı zamanda tedavisinde de kullandığımız radyasyon daha önemli risk faktörleri iken daha çok paketlenmiş hazır gıdalardan söz ediliyor” dedi.

Türkiye Fizyoterapistler Derneği tarafından 4 Şubat Dünya Kanser Günü dolayısıyla düzenlenen “Kanser ve Fiziksel Aktivite” konulu konferans, Kadir Has Kongre ve Kültür Merkezi’nde yapıldı.

kanser-fiziksel-aktivite-konferansi-kayseri-gidahattiKanser nedir?

Türkiye Fizyoterapistler Derneği Kayseri Temsilcisi Cemil Akbulut’un açılış konuşması ile başlayan konferansa konuşmacı olarak katılan Acıbadem Kayseri Hastanesi Medikal Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Burak Civelek, kanser türleri ve kadınlarda en sık görülen meme kanseri konusunda bilgiler verdi.

Kanseri, anormal hücre büyümesi olarak tanımlayan Civelek, “Normalde hücrelerimiz, aynı insanlar gibi doğar, büyür, yaşlanır ve ölürler. Bizim yaşlanma sinyallerimiz var ama hücreler bazen ölme veya yaşlanma sinyallerini algılamıyorlar. Anormal bir şekilde bölünme ve dağılma özelliği kazanıyorlar. Bu durum tedavi edilmediğinde de ölümcül sonuçlarla karşılaşabiliyoruz” dedi.

“Hazır gıdalardan daha önemli kanser nedenleri var”

Kansere neden olan çok sayıda faktör olduğunu belirten Doç. Dr. Burak Civelek, günümüzde medyanın etkisiyle daha çok hazır gıdalar üzerinde durulsa da, daha önemli kanser nedenleri olduğuna dikkat çekti.

Civelek, “Ancak bunlar sadece buz dağının görünen kısmı. Fabrikaların saldığı zehirli atıklar, içme sularımıza karışan zehirler, egzoz dumanı, sigara, kanserin aynı zamanda tedavisinde de kullandığımız radyasyon daha önemli risk faktörleri iken daha çok paketlenmiş hazır gıdalardan söz ediliyor. Bunun dışında aşırı hormon kullanımı ya da vücudun aşırı hormon üretimi, bağışıklık sistemi ile ilgili hastalıklar ya da çocukluktan kazanılan bazı mutasyonlar da iç faktörler olarak kanser nedeni olabiliyor” diye konuştu.

Bilim insanından kanser-hazır gıda iddiaları için flaş açıklama!