Akıllı’ pasta

Özel anların en önemli kahramanı olan pastalar için girişimler harekete geçti. Berker Yaşar ve Tugay Güzel, ‘iCaked’ adındaki girişimle, kullanıcıların istedikleri pastayı 3 boyutlu (3D) olarak tasarlamasını sağlıyor. iCaked, ABD’ye açılarak dikkat çekiyor.

DOĞUM günleri, terfi kutlamaları, düğünler… Hayatımızın her döneminde kutlamalar yapıyoruz ve bu kutlamaların vazgeçilmez kahramanları pastalar. En geleneksel sektörlerden biri olan pastacılık, dijital dönüşümle nasıl fark yaratılan bir alan olur? Bu sorunun cevabının peşine düşen Berker Yaşar ve Tugay Güzel, iCaked adındaki girişimlerini hayata geçirdi. iCaked, kullanıcıların, istedikleri pasta tasarımlarını 3 boyutlu (3D) olarak yapmasını sağlayan ve pastaneler için de bir pazar yeri oluşturan bir girişim. iCaked’ın en dikkat çeken yanı sıra Türkiye sınırlarını aşan bir girişim olması.

Kullanıcıların kendi pastalarını tasarlamaları için online 3 boyutlu editör geliştirdiklerini anlatan Berker Yaşar, “Kullanıcılar, 3 boyutlu olarak pasta tabanını, üzerine koyabileceği 3 ve 2 boyutlu figür ve süslemeleri seçerek özel günleri için benzersiz pastalarını kendileri oluşturabiliyorlar. Bu sayede kullanıcılar hayalindeki pastaları pastanelere çok kolay bir şekilde hiç zaman kaybetmeden anlatabiliyorlar. Pastaneler de sipariş alma sürecinde kaybettikleri zamanı iCaked sayesinde daha yararlı kullanabiliyorlar. Ayrıca tasarım anlaşmazlıklarından doğan müşteri memnuniyetsizliğini de iCaked 3 boyutlu editor sayesinde en aza indiriyor” dedi.

EVE TESLİM

Şu anda İstanbul, İzmir ve Ankara olmak üzere üç şehirde hizmet verdiklerini belirten Yaşar, “Web sitemizde, kullanıcıların yaptıkları kendi pasta tasarımlarının yanı sıra pastanelerin eklediği hazır günlük veya butik pastaları da sunuyoruz. Tasarıma özel fiyatı ekranda görülüyor. Pasta içeriğini ve diğer sipariş bilgiler de girilerek sipariş tamamlanabiliyor. Pastanelerimiz, hem e-posta yolu ile hem de kendilerine özel pastane panellerini kullanarak, kendilerine gelen siparişi 3 boyutlu olarak görüyor. Karışık bir butik pasta siparişini hiç vakit kaybetmeden alarak, müşterinin hayalindeki pastayı 3 boyutlu olarak üretim merkezlerine taşıyabiliyorlar. Pasta üretildikten sonra pastanelerimiz tarafından siparişi veren kişinin evine kadar bırakılıyor” diye konuştu.

850 SİPARİŞ

Bugüne kadar 850’nin üzerinde pasta siparişi alan iCaked’ın anlaştığı 9 pastane markası bulunuyor. Bu markalar ile toplam pastane şube sayısının 20’yi geçtiğini anlatan Yaşar, şunları söyledi: “Farklı illerde ve 3 büyük şehirimizde farklı pastaneler ile anlaşma çabalarımız durmadan devam ediyor. Amacımız pastanelerimize daha çok ve kolay online sipariş alma imkanı sunabilmek.”

ABD’YE AÇILDI SIRA HİNDİSTAN’DA

ŞU ana kadar iki farklı gruptan 1.5 milyon TL değerleme ile iki tohum yatırım aldıklarını anlatan Yaşar, “Yatırımcımız BIC Angels ile operasyonumuzu büyütmek için Türkiye de uzman bir mentor ile hızlandırıcı programdan geçmekteyiz. Temmuz 2017’de Growth Circuit VC den aldığımız yatırım ile de ABD piyasasına ilk adımımızı atmış bulunmaktayız. San Francisco ve çevresinde 100’den fazla pastaneyi sistemize ekledik. İlk hedefimiz bu bölgede büyüme sağlayıp, daha sonra ABD’nin diğer bölgelerine açılmak” dedi.

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/akilli-pasta-40692185