Başlarken

Güzel pastalar yapmak istiyoruz. Pastaları yapacak en gelişmiş araçlarımız var. Doğrusu başkalarından bulup getirmişiz. Pasta makinesinin kullanım kılavuzundaki sözlere de son derece duyarlıyız. Vitrinimiz güzel pastalarla dolu. Oysa vitrinin ardındaki mutfak felaket. Unların içinde böcekler geziniyor. Yumurtalar bayat. Üstelik pasta yemeyi de bilmiyoruz. Tıkınıyoruz sadece. Pastayı tatmayı bilmiyoruz. Tadı bir yaşama sevincine dönüştürmeyi bilmiyoruz. Yani ayıp ediyoruz: hem makineye, hem kültürümüze hem de kendimize…” (ODTÜ Felsefe Bölüm Başkanı Profesör Ahmet İnam, “Düşten düşünceye” isimli kitabından)

Pastacılık nedir sizce? Görüntüsü muhteşem, ancak tadı bir şeye benzemeyen pastaları yapmak mı? İyi bir vitrin hazırlayıp, arkasını önemsememek mi? Yoksa lezzetiyle, görüntüsüyle, temizliğiyle harika bir sanat yaratmak mı?

Emek, sevgi  ve paylaşma..

Hangi meslek olursa olsun önce sevmek gerekiyor. Sonra emek vermek, yaptığın işin en iyisini yapmaya çalışmak. Ve paylaşmak.. Bilgilerini, birikimlerini, hatalarını, sorunlarını..

Eleştirmek yerine NE YAPABİLİRİZ demek gerekiyor. Kendini geliştirmek, araştırmak ve çözüm üretmek gerekiyor. Kıskançlık, bencillik yerine takdir etmek ve paylaşmak gerekiyor. Güzel olan, olumlu olan her şeyi görmek sevinmek gerekiyor. Peki bunları yaptığımızda pastacılık mesleğine katkı sağlarmıyız? Neden olmasın. En azından konuşuruz, deneriz ve düşünürüz.

Pastacılık görselliğe hitap eden çok zevkli bir iş, aynı zamanda oldukça dikkatli ve titiz çalışılması gereken zahmetli bir meslektir. Ayrıntıyı belirlemek pastayı yapana ait bir yaratıcılık ve beceri gerektirse de, iyi ve kaliteli ürünler geliştirebilmek için hangi malzemenin nerede, nasıl ve ne şekilde kullanılması gerektiğini bilmek gerekir. Önemli olan birçok tarifin olması değil, yapım tekniğini bilmektir.

PASTACI OKULU ONLINE sitesi mesleği pastacılık olanlara rehberlik etmek, mesleğini pastacı olarak seçmek isteyenlere yardımcı olmak için kurulmuştur. Ama en önemlisi bir paylaşım sitesidir. Sanal ortamda bir Pastacı Okulu yaratmak ve pastacılığı araştıranlara bir kaynak oluşturmak temel amacımızdır.

Pasta sanatçıları olan ustalarımızı, sanatkâr olmak isteyen gönüllülerimizi, öğretmenlerimizi, öğrencilerimizi ve pastacılığa merak duyan herkesi bu çatı altına davet ediyoruz. Hadi bir şeyler yapalım. En azından ne katkı sağlayabiliriz diye düşünelim ve bir şeyler paylaşalım…

Bir yanıt yazın