Badem Ezmeli Armutlu Tart

Tart Hamuru Malzeme

1000 gr Un

450 gr Biskin yağı

200 gr margarin

200 gr Pudra şekeri

1 adet Bütün yumurta

1 adet Yumurta sarısı

1-2 yemek kaşığı Soğuk su

1 çay kaşığı Vanilya

Bademli iç dolgu malzeme

(2 adet tart için)

200 gr margarin

200 gr Pudra şekeri

200 gr Yumurta

200 gr Toz badem

40 gr Un

3 adet  Sert Armut (Kabuğu soyulmuş, içleri çıkartılmış)

Pastacı kreması

Yapılışı

Tart Hamuru

İyi bir tart hamuru yapmak için Biskin ve margarin ile un ve pudra şekeri parmak ucuyla harmanlanıp, ufalanır. Daha sonra vanilya, su ve çatal ile çırpılmış bütün yumurtalar katılır. Tekrar parmak ucuyla yoğrularak hamur toparlanır. Bir gün üstü sarılı olarak buzdolabında bekletilir. Hamuru yoğurduktan sonra hemen merdane ile açmaya çalışılırsa hamur kolay açılmaz, parçalanır. Mecburiyet karşısında tartı tamamlamak için ek parçalar kullanılır.

Bademli İç Dolgu

Acı badem esansı 1 çay kaşığı margarin, pudra şekeri ile mikserde çalıştırılır, yumurtalar yedirilir. Önce badem esansı, sonra toz badem ve un ilave edilir. 1- 2 dakika sonra mikserden alınır.

Pastacı Kreması

Kremalar bölümündeki Pastacı Kreması Tarifi uygulanır.

Tartın Yapılışı

1. Tart hamuru merdane ile açılır, kalıba yerleştirilir ve fazlalıkları alınır. Kalıbın tamamını kaplayacak bir alüminyum folyo ile kapatılır. Yemek çatalı ile bilhassa orta kısımlara gelecek şekilde vurularak delikler açılır.

2. Kuru fasulyeler ile kalıbın tamamı doldurulur, buzdolabında 1 saat bekletilir. 180 0C fırın ısısında 1520 dakika pişirilir, fırından çıkartılır. Kuru fasulyeler ve folyo hamurun üzerinden alınır, tekrar fırına koyulur, hafif renk alınca fırından çıkartılır.

3. Tart hafif soğuduktan sonra içine hazırlanan bademli iç dolgu harcı doldurulur, palet bıçak ile düzeltilir. Üstlerine uzunlamasına kesilmiş armutlar yerleştirilir, üzerine sıvı şanti ile karıştırılmış pastacı kreması koyulur ve palet bıçak ile yayılır.

4. En üst kısma milföyden yapılmış kafes yerleştirilir, üstüne yumurta sürülür ve tekrar fırında üstleri kızarana kadar pişirilir. Soğuduktan sonra, tartın üzerine ısıtılmış kayısı marmeladı sürülür.

Bir yanıt yazın