Avusturya Pastacılığı

Avrupa’nın karakteristik ülkelerinden olan Avusturya, genelde mutfak kültürü özelde ise pastacılık alanında dünyada önemli bir yere sahiptir.

Avusturya mutfağının bütününü tanımak için Avusturya’nın coğrafi yapısı ve tarihsel sürecini anlamak gerekir. Avusturya, yüzölçümü olarak küçük bir ülke olmasına rağmen oldukça eski bir tarihe sahiptir. Avusturya’da “yemek” oldukça önem verilen ciddi bir etkinliktir. Geleneksel Avusturya yemek konsepti hamur parçaları ve şehriye içeren çorbalardan, ana yiyecek olarak genellikle patatesle sunulan etli çeşitlerden, salatalardan ve yemeği tamamlayan kek ve sufle benzeri tatlılardan oluşur. Şarap konusunda oldukça şanslı bir ülke olan Avusturya’da en çok tercih edilen içeceklerin başında ise bira ve kahve gelir. Özellikle kahve, Avusturya keklerinin çok önemli bir tamamlayıcısıdır.

Avusturya pastacılığı uluslar arası gastronomi açısından çok önemli bir kazanımdır. Özenle hazırlanıp mükemmel bir şekilde sunulan enfes pastalar yemeğin sonuna keyifli bir nokta koymak için birebirdir. Avusturya pastacılığının öne çıkan çeşitleri farklı lezzet ve görünüme sahip ekmekler, çeşitli kurabiyeler, geleneksel Avusturya pastaları, tatlıları, tartları ve kekleri olarak sayılabilir. Ekmek çeşitlerinde çekirdekli, fındıklı çikolatalı, vanilyalı, meyve parçalı ve aromalı-şekerli Avusturya ekmekleri göze çarpar.

Kurabiyeler ve keklerin sayısız türü hazırlanırken cheese cake, tiramisu, da vazgeçilmez çeşitler arasında yer alır. Geleneksel pasta ve tartlar olarak anılan çeşitler şunlardır. Taze elma, tarçın, üzüm ve fındıkla hazırlanan “apple strudel”, ılık vanilya sosuyla servis edilen peynirli bir çeşit olan “topfen strudel”, vanilya ve dağ çileği sosuyla sunulan “bread puding”.

Bunlar yanında böğürtlen marmeladı ile yapılan baharatlı bir kek çeşidi olan “Linzerschnitte veya Linzertorte”, mevsim meyveleri ve sosla servis edilen krepler “Palatschinken”, kayısı marmeladı ve tatlı kremayla servis edilen “Krapfen” özel çeşitlerdendir. Tartlara gelince brandy kiraz ve çırpılmış krema ile hazırlanan “Schwartzwalderkirschtorte”, geleneksel Viyana çikolata keki ve kayısı ile yapılan “Sacher Torte”, üç kat beyaz kekin marzipan kreması ve çikolatalı Grande Marnier kreması ile doldurulmasıyla hazırlanan “Layla Torte” en fazla öne çıkan tart çeşitleridir. Mocha kreması, meyveli krema, vişne ve çikolata ile yapılan “Carinina Torte”; badem ve ceviz aromalı krema, beyaz çikolata, nuga ve üç kat beyaz kekle hazırlanan bir kek çeşidi olan “Torte Della Casa”; meyvelerle süslenmiş çikolata kaplı “Fruit Tart”; bol çikolata, acıbadem ve fındıkla dolu bir çeşit olan “Imperial Torte”de Avusturya pastacılığında tartlar listesinde bulunan farklı lezzetlerdendir.

Avusturya pastacılığı, geleneksel çizgisi ve üretim çeşitliliği yanında ülke genelinde faaliyet gösteren pastacılık okullarıyla dünya pastacılığına önemli bir bilgi akışı sağlamaktadır. Merkezi İsviçre’de bulunan ve yılda altı bin öğrenciye pastacılık ve ekmekçilik konusunda eğitim veren Richmond’un İtalya ve Japonya dışında şubesinin bulunduğu ülkelerden biri Avusturya’dır. Eğitimlerin farklı dillerde; çok sayıda öğretmen ve sektörün ileri gelenleri tarafından verildiği bu uluslar arası okul, dünyada pastacılık alanında önemli bir otorite olma özelliği taşımaktadır. Richmond dışında bir diğer önemli pastacılık okulu olan Zuckerbaecker schule de uzun yıllardır Viyana da pastacılık eğitimi vermeyi sürdürmektedir.

 

Kaynak: Unipro’dan Profesyonellere Pastacılık Bilgileri El Kitabı

Bir yanıt yazın