Butik Pastacılık Üzerine

 

Büyük bir sektör haline gelen butik pastacılık…

Fransızca ‘boutique’ aslında giyim ve süs eşyası satılan dükkân anlamına gelmektedir. Pastacılıkta  kullanılan malzemelerin çeşitliliği ve katkı maddelerinin sektöre kazandırılması pastanın tadını ve sunuş biçimini değiştirmiş, günden güne butik tarzda işler yapılmasının önünü açmıştır.

1789’da büyük Fransız Devrimi sonrasında yalnızca kraliyet sarayında ve imtiyazlı ailelerde çalışan pastacılar işlerini kaybettikten sonra Fransa’nın her tarafına yayılarak pasta imalathanelerini yani şimdiki adıyla “Butik Pasta Tasarım Evleri”ni açmışlardır. Bu sayede bütün butik pasta çeşitlerini  Fransa’ya yayarak halka tattırmışlardır. Bu şekilde Fransa’da modern pastacılık doğmuştur.

Ülkemizde ise butik pastanelerin geçmişi çok eskilere dayanmamaktadır. Butik kelime manasıyla ve tınısıyla insanın kulağına çok hoş bir intiba bırakmaktadır.İnsanı meraka iten ve güzel olduğuna inandıran bir kelime ‘butik’. Zamanla küçük, pahalı, modern manasında ticari getirisi olan yerler içinde kullanılmaya başlanmıştır. Hangi kelimenin önüne gelirse o kelimeyi ve yeri özel yaptığına inandırıyor insanı. Butik otel, butik restoran, butik pastaneler v.b.

Butik pastaların tasarımı kişiye özel, en ince ayrıntısına kadar özenle düşünülüp tasarlanmış benzersiz, tamamı farklı imalatlardır. Hayal gücünüzün sınırının da ötesinde çok çeşitlilikte olup, her türlü ihtiyaca cevap verebilen bir sektör haline gelmiştir. Sadece pastalarla sınırlı kalmayıp butik kurabiyeler, butik cupcakeler, butik çikolatalarda  bu sektörde çokça kullanılan ve aranılan ürünler olmuştur.

Doğum, düğün, nişan, özel günler… Her biri için binlerce seçenek ve yapılmış örnekler sizlerin zevkine ve beğenisine sunulmaktadır…

Peki bu işi bu kadar sevdiren ve herkesin bir şekilde profesyonel olmasa da yapmasını sağlayan nedir?

Butik pastacılıkta, görünürde ve yapımda oldukça uğraş ve sabır gerektiren anlar olmasının yanında piyasadaki pek çok yardımcı materyal bu işin yapılmasının bir o kadar da kolaylaştırıyor. Tabi ki el becerisi, sabır, yetenek, emek ve zaman bu işin temel yapı taşlarından sadece bir kaçı.

Size veya sevdiklerinize özel yapılmış, tasarlanmış ve temalı bir pasta yada kurabiyeler insanın gülümsemesi ve mutlu olması için yeterli oluyor sanırım. Sizi özel hissettiren bu ürünler üç boyutlu karakterler, mekanlar, simgeler, eşyalar butik pastacılık sektörünü vazgeçilmez kılıyor. Büyük bir gösteriş, bir ifade biçimi çoğu kez.. Yaş pastada bunu aynı etki ile yansıtmanız ise olanaksız.

Hayal gücünün ve ihtiyaçların çok olması yapılan bu butik işin ‘vay be!’ dedirtecek türden olmasına neden oluyor. Profesyonel ortamda bu işi yapmayan kişilerin bir kısmı bu ortamda markalaşıyor. Pek çok ünlü pastanenin de bu işi profesyonel anlamda yaptığını düşünürsek rekabet sonucu markalaşamayan diğer güzel işler bir müddet sonra arz talep nedeniyle silinip gitmek zorunda kalıyor.

Pastacılığı kocaman bir deniz olarak düşünürsek, butik pastacılığın bu denize akan sadece bir ırmak olduğunu söyleyebilirim. Pastacılığın çeşitlenmesine sebep olan butik pastalar insanları mutlu ediyor. Kişiye özel işlerin yapılıyor olması ise bu sektörü farklı ve canlı kılıyor.

Hayatımızda bize özel yapılmış bir butik pasta gibi… Üzerine ne koyarsak bizi yansıtacak, bize özel olacak… Rengini siz seçin, şeklini, detaylarını… Ortaya çıkan bu pasta sizin, gurur duyun ve mutlu olun… Size bu hayatta yol gösterenlere de minnet duyun…

Şimdi bir dilek tutun benim gibi…

Saygılarımla.

Müjde Hande CEBECİ

Bir yanıt yazın